header

Májová RCA 2020

23. května 2020

zpet
Májová RCA 2020

Májová RCA očima nezaujatého diváka (který by to taky rád uměl)

V letecko modelářském kalendáři valašskoklobouckého klubu LMK Valašské Klobouky mají své místo soutěže různých leteckých kategorií, od volňásků (neřízených modelů), přes RC řízené historické modely, kterým patřila neděle až po RCA, tedy rádiem řízené akrobatické modely s rozpětím do 2m. Rozepisovat se o parametrech letounů je zbytečné, neboť jak technické parametry, tak i popis soutěžních obratů je uveden ve sportovním řádu (https://svazmodelaru.cz/klem/Pravidla/SRad2020.pdf).

V sobotu 23.5.2020 v dešťových přestávkách se sešla různorodá pětice soutěžících kategorie RCA, kdy nejzkušenějšího od nejmladšího dělilo zhruba půl století zkušeností s ovládáním modelů a ještě propastnější rozdíly byly v použité technice, tedy by se dalo říci, že karty byly rozdány před startem.

I tak byla soutěž poučná, neboť kde jinde se mladí mohou dozvědět, kolik exponenciál přidat ovládání, kolik výkonu je nutno motoru poskytnout z akumulátorů. Jinými slovy i když už si soutěžní model této kategorie vlastními silami staví málokdo (což se mně osobně zdá škoda), technické znalosti si mládež osvojuje spolu s nervosvalovou koordinací při ovládání. Na závěr je třeba poděkovat jak organizátorům, kteří leteckému potěru věnují svůj volný čas, tak i zkušeným letcům, kteří se neváhají podělit o své know-how nabyté léty modelářské práce (a zábavy).

U Klobouckých RCA-ček zase příště.

Jiří Malý
Vloženo: 27. května 2020

Májová RCA 2020

Májová RCA 2020

Jaro je v plném proudu a epidemie snad ustupuje. Tak Vás zveme na posunuté a upravené OTVÍRÁNÍ NEBE: Májová RCA v sobotu 23. 5. a JARNÍ HISTORICI v neděli  24.5.

V sobotu odpoledne po soutěži volné létání.

Rostislav Staněk
Vloženo: 14. května 2020
Naposledy upraveno: 17. května 2020

zpet